Neem-produkty od Kwetu Training Centre, Mtwapa, Keňa

Autor: Laura Martonová | 19.3.2015 o 16:40 | (upravené 1.4.2015 o 13:54) Karma článku: 6,30 | Prečítané:  577x

Do Kwetu som sa dostala ako odborný konzultant pre jeden z komponentov projektu „Zníženie chudoby a posilnenie potravinovej bezpečnosti na pobreží Kene prostredníctvom rozvoja hospodárskych aktivít obyvateľov a trvalo udržateľného využívania morských zdrojov“, ktorý na východnom pobreží Kene, v kraji Kilifi, implementuje slovenská mimovládna organizácia Človek v ohrození. (http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/) Viac o samotnom projekte tu: http://www.energy-changes.sk/znizovanie-emisii/9-projekty/30-plan-vivo-pre-komunitnu-lesnu-asociaciu-na-vychodnom-pobrezi-kene    Kwetu Training Centre for Sustainable Development Kenya v mestečku Mtwapa je mimovládna nezisková organizácia, založená v roku 1996 s cieľom zlepšenia životných zručností komunít a komunitných organizácií prostredníctvom vzdelávania mladých ľudí, žien a rybárov. (Kwetu znamená po swahilsky „náš domov“ :-) ).

Činnosti Kwetu sú zamerané na zlepšovanie potravinovej bezpečnosti, trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov, ochranu životného prostredia, ochranu ľudských práv, a zdravotné poradenstvo v oblasti HIV/AIDS.  (viac na http://www.kwetukenya.org).

Jednou z dlhodobých kampaní je aj podpora ekologického využívania stromu „neem“ (po slovensky nimba). Nimbový strom má mnohé liečivé účinky ....

Kwetu robí osvetu pre správne, nedeštruktívne metódy zberu, školí drobných farmárov vo výrobe nimbového oleja a spôsoboch výroby neem-produktov s pridanou hodnotou – hlavne mydla. Vyškolených farmárov podporuje aj tým, že od nich vykupuje kvalitný nimbový olej, keďže zabezpečenie odbytu je pre väčšinu z nich problémom.

Kwetu olej jednak balí a ďalej predáva koncovým zákazníkom a tiež v centre vyrába vlastné produkty na jeho báze – mydlo, sprchový gél, šampón, gél, viacúčelový čistiaci prostriedok a sviečky. Z vlastných stromov v areáli centra zbiera dospelé listy na čaj. Predaj týchto produktov je jedným zo zdrojov financovania aktivít centra.

 

Zopár fotiek z výroby neem-mydla a zberu a sušenia listov:

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?